Zimná záhrada má dobre slúžiť aj v lete

Zimná záhrada rozširuje obytný priestor, ktorý nás prirodzene prepája s okolitou prírodou. Zaisťuje celoročný prísun denného svetla a príjemnú klímu, čo oceníme v mrazivých, ale aj vo veľmi horúcich dňoch.


Zvládnuť musí všetko, čo každá stavba, preto rozhodne nepodceňujeme kvalitu základov, materiálov konštrukcie, jej tepelnoizolačné vlastnosti, odolnosť i precíznosť prevedenia výstavby.


celorocna zimna zahrada, esmero
Esmero Zimné Záhrady

Materiál konštrukcie

Z architektonického i užívateľského hľadiska sú atraktívne hliníkové konštrukcie štíhlych línií s možnosťou výberu farebných odtieňov a funkčného prevedenia. Hliník je trvanlivý, pevný a nenáročný na údržbu.


Plastové profily, sú kvôli stabilite často vystužené oceľou alebo hliníkom, dobre izolujú a vyžadujú minimálnu starostlivosť. Cenovo sú najdostupnejšie. V praxi sa osvedčuje ekonomický variant, kedy je z hliníkových prvkov riešená nosná konštrukcia so strechou a z plastových prvkov sú vytvorené bočné a čelné výplne.


Obľúbené sú tiež konštrukcie z dreva, zvyčajne z borovice, jedle, smreku, nároční zákazníci ocenia buk, dub a exotické dreviny. Cenovo sú projekty z dreva a hliníka takmer porovnateľné, drevo však vyžaduje pravidelnú poctivú údržbu. Viac starostlivosti vyžadujú veľmi svetlé lazúry.


Existujú však aj bezúdržbové nanoneátry, ktoré udržujú kondíciu dreva až desať rokov. Napriek tomu raz ročne môžeme vzhľad dreva oživiť špeciálnym ošetrujúcim roztokom doporučeným výrobcom.


celorocna zimna zahrada, esmero
Esmero Zimné Záhrady

Sklenený plášť

Konštrukcie môžu byť vybavené štandardnými dvojsklami či trojsklami (v prípade prepojenia s interiérom), bezpečnostným sklom alebo protislnečným zasklením. Zahŕňať môže klasicky otváravé okná a ventiláciu cez posuvné dvere, maximálne otvorenie ponúkajú posúvne dvere.


Pozor! Rozmery otváracích elementov musia byť vždy posúdené z hľadiska konštrukcie strechy a jej zaťaženia!


celorocna zimna zahrada, esmero
Esmero Zimné Záhrady

Problémom býva nežiaduce roseniu skla, ktoré súvisia s vlhkosťou vzduchu v interiéri. Najlepšie ho znížime vetraním. Zimná záhrada by mala byť konštruovaná tak, aby bolo možné otvoriť 25-35% zasklenej plochy, napr. Výklopnými oknami, zdvižne posuvnými dverami. Ventilácia výklopnými prvkami je najefektívnejšia, ak je umiestnená v najvyšších bodoch konštrukcie.


"Teplota v miestnosti by sa mala ideálne pohybovať okolo 22 ° C a vzdušná vlhkosť nemá presahovať 60%, skôr by sme sa ju mali snažiť držať nižšie. Tým znížime aj riziko vzniku plesní, "hovorí Andrej Černy, obchodný riaditeľ firmy Esmero.sk.


Dodáva, že ideálne je intenzívne vetranie, nie dlhodobo pootvorené okná. "Stačí zotvírat všetky okná treba na päť minút niekoľkokrát denne," vysvetľuje.


Nakladanie s teplom

Prehrievaniu priestoru v lete a úniku tepla v zime sa vyhneme správne zvolenou kombináciou tepelne izolovaných profilov, zasklenia, tienenie a orientácia zimnej záhrady.


Dnešné konštrukcie bývajú vybavené vlastným systémom vykurovania, zvyčajne podlahovým kúrením. Veľkoformátová sklenený plášť funguje aj ako zásobník kumulujúcí slnečné teplo, čím znižuje spotrebu tepla dodávaného z konvenčného vykurovacieho systému v zimných mesiacoch.


Z hľadiska tepelných úspor je ideálna južne orientovaná zimná záhrada. Disponuje po celý rok dostatkom tepla a svetla, avšak oplatí sa zvoliť špeciálne tónované sklá alebo kvalitnú tieniacu techniku.


celorocne zimne zahrady, esmero
Esmero Zimné Záhrady

Nasmerovanie na juhovýchod alebo juhozápad zaistí absencii priameho slnečného žiarenia v popoludňajších hodinách.


Zimné záhrady otočené na sever bývajú naopak studené a tienisté, v príjemnejšie zázemie je premení termoizolačné sklo a špeciálne izolácie stien a podláh.


Na východ postavené záhrady sú v ranných hodinách zaliate slnkom, pri použití vhodného zasklenia možno teplo udržať až do popoludnia.


Západná strana prináša dostatok svetla v podvečerných hodinách.

103 views